Skip to main content

Boyun ağrısı oldukça yaygın bir durumdur. Çoğu insan, hayatlarının bir noktasında bunu deneyimleyecek ve kadınlar biraz daha yüksek kronik ağrı vakaları bildireceklerdir. Ağrı kesici ilaçlar genellikle boyun ağrısına karşı ilk savunma hattıdır ancak sorunu çözmez ve birçok ilaç zararlı yan etki riski taşır. Spinal manipülasyon, spinal ayarlamalar ve manuel terapi dahil olmak üzere boyun ağrısı için kayropraktik tedavi, non-invaziv ve ilaçsız bir tedavidir.

Bir masörün ziyaretiniz sırasında bilmek isteyeceği ilk şey, ağrınızın yoğunluğu ve süresidir. Bazen ağrı sadece hafif bir rahatsızlıktır ancak şiddetli boyun ağrısı günlük aktivitelerinizde ciddi bozulmalara neden olabilir. Hafif ila orta dereceli ağrı, tipik olarak günlük aktiviteleri gerçekleştirirken kötü duruş veya dikkatsizliğin geçici bir sonucuyken, şiddetli boyun ağrısı, skolyoz, yeni bir kazadan kaynaklanan yaralanma veya ilerleyici yaşa bağlı bozulma gibi doğuştan bir kusurun işareti olabilir.

Bir masör, boyun ağrısını teşhis ederken bir doktorla aynı kriterlerin çoğunu kullansa da, kayropraktik tıbbi geçmişi, boynun insan omurgası olan entegre biyomekanik sistemin yalnızca bir parçası olduğu gerçeğine daha fazla ağırlık verme eğilimindedir. Eşlik eden omuz veya kol ağrısı gibi sistemler, kayropraktik boyun ağrısının altında yatan sorun bağlamında değerlendirilir.

Spinal manipülasyon ve spinal ayarlamalar, kayropraktik boyun ağrısı için tedavi programının önemli bir parçasıdır. Bu ilaçsız terapi, kiropraktörün subluksasyonları tedavi etmek için ellerini kullanmasını içerir. Bir veya daha fazla omur pozisyonundan çıktığında bir subluksasyon meydana gelir, böylece omurilik sinirlerinin yakınında basınç ve tahriş oluşur. Spinal manipülasyon ve spinal ayarlamalar subluksasyonu düzeltebilir, yumuşak dokulardaki ağrıyı hafifletebilir, dolaşımı artırabilir ve vücudun sinir sistemini uyarabilir.

Sanılanın aksine spinal manipülasyon ve spinal düzeltmeler ağrılı değildir. Boyun ağrısı için kayropraktik tedavi aradığınızda, tedavi hassas ve naziktir. Kiropraktörler, omurga uzmanları olarak ve kısıtlı spinal eklemlere hareketi manuel olarak nasıl geri döndürecekleri konusunda eğitilirler. Bir şey yerine “çıtlayana” kadar sadece kemikleri “çıtlatmaz” veya “kırmazlar”.

Spinal manipülasyon, spinal ayarlamalardan sonra, masörünüz enflamasyonu daha fazla kontrol altına almak için boynunuza bir buz torbası kullanmanızı önerebilir. Bu soğuk terapi evde tamamlanabilir ve boyun ağrısı için geleneksel kayropraktik tedaviye mükemmel bir tamamlayıcıdır.

Masörünüz boyun ağrınızı kontrol altına almanıza yardımcı olduğunda, hareket alanınızı iyileştirmek, kasları güçlendirmek ve ağrılı bir nüksetmeyi önlemek için egzersiz, diyet veya yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Bununla birlikte, durumunuz makul bir süre içinde düzelmiyor gibi görünüyorsa, daha ileri tedavi için başka bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

Hemen Ara

Sohbet başlat
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Nasıl yardımcı olabiliriz?