Skip to main content

Bel ağrısına neden olabilecek pek çok farklı durum vardır: bağların burkulması, gergin kaslar, yırtılmış diskler, tetik noktaları ve iltihaplı eklemler. Spor yaralanmaları ya da kazaları yaralanmalara ve ağrılara yol açarken bazen yerden kalem almak gibi en basit hareketler bile acı verici sonuçlar doğurabilir. Ayrıca artrit, kötü duruş, obezite, psikolojik stres ve hatta böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları, kan pıhtıları veya kemik kaybı gibi durumlar da ağrıya neden olabilir.

Bel ağrısına neden olabilecek pek çok şey olduğundan ve bunlardan bazıları tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi olabileceğinden, profesyonel yardım almak önemlidir. Kiropraktörler, nedeni teşhis etme ve bel ağrısı için uygun tedaviyi belirleme konusunda uzmanlardır. İşte en yaygın nedenlerden bazıları:

Disk Fıtıkları

Popüler inanışın aksine, bel fıtığı, otomatik olarak bel ağrısı çekeceğiniz anlamına gelmez. Aslında, bir çalışma, tüm yetişkinlerin neredeyse yarısının, herhangi bir sırt ağrısı çekmemelerine rağmen, en az bir şişkin veya fıtıklaşmış diske sahip olduğunu buldu. Öte yandan, fıtıklaşmış diskler, sıklıkla vücudun diğer bölgelerine yayılan yoğun ve zayıflatıcı bir ağrı kaynağı olabilir. Ne yazık ki, bir disk fıtıklaştığında, nadiren tamamen iyileşir. Düzenli kayropraktik bakım yoluyla daha fazla bozulmadan kaçınılabilir, ancak tam bir iyileşme çok daha az yaygındır.

Burkulmalar, Gerilmeler ve Spazmlar

Bu genellikle hafta sonu savaşçıları arasında bel ağrısının kaynağıdır. Bilirsiniz, hafta boyunca çok az fiziksel aktivite yapan, ancak hafta sonu geldiğinde kendilerini çok fazla zorlayan tipler. Hafta sonunun sonunda, masörlerini görmek için saatlerce sırt üstü yatarak geri sayıyorlar. Belin kaslarının veya bağlarının aşırı çalıştırılması, dokularda küçük yırtıklara neden olabilir ve bu yırtıklar daha sonra ağrılı, şiş ve gergin hale gelir.

subluksasyonlar

Omurların normal hareketinde veya pozisyonunda bir aksama olduğunda, sonuç ağrı ve iltihaplanmadır. Lomber omurgada, bunlar genellikle alt omurga ile sakrum arasındaki geçişte meydana gelir. Subluksasyonlar zayıflatıcı bel ağrısına yol açabilir. Neyse ki, subluksasyonlar kolayca tedavi edilebilir ve çoğu zaman tedaviden hemen sonra ağrıda önemli bir azalma yaşanır.

Hemen Ara